Rozwiązania prawno-organizacyjne dla lokalnych wspólnot energetycznych - zapraszamy do lektury publikacji o dobrych praktykach
Data publikacji: 16 kwietnia 2021
Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji opracowanej w ramach projektu. Dotyczy ona zagranicznych przykładów rozwiązań prawno-organizacyjnych wspierających lokalne wspólnoty energetyczne.
Publikacja pt. "Istota i dobre praktyki zagraniczne w zakresie rozwiązań prawno-organizacyjnych lokalnych wspólnot energetycznych" znajduje się w zakładce Raporty i publikacje. Poniżej prezentujemy streszczenie tekstu:
Raport składa się z czterech zasadniczych części. W pierwszej ukazano istotę lokalnych wspólnot energetycznych, odwołując do społecznego podejścia do innowacji oraz rozumienia instytucji. Następnie podjęto problematykę prawnych podstaw funkcjonowania takich inicjatyw w odwołaniu do stosownej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2018 r. Dalej przedstawiono modele funkcjonowania i wsparcia wspólnot energetycznych, by w ostatniej części skupić się na rozwiązaniach prawno-organizacyjnych poprzez prezentację przykładów farmy wiatrowej w Middlegrunde (Dania) oraz zakładu kogeneracyjnego w Jühnde (Niemcy).
Autorem raportu jest Piotr Kopyciński z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Publikacja liczy 12 stron.
Praca zrealizowana w ramach projektu pt. Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER).