Rozwiązania wspierające energetykę rozproszoną w USA - zapraszamy do lektury raportu!

Data publikacji: 11 grudnia 2020

Na naszych łamach publikujemy dziś kolejny raport na temat zagranicznych rynków energii. Raport dotyczy rozwiązań wspierających energetykę rozproszoną w USA.

Raport "Rozwiązania wspierające energetykę rozproszoną i obywatelską w USA” jest już dostępny do pobrania w zakładce Raporty i publikacje. Poniżej prezentujemy jego krótkie streszczenie:

Raport przedstawia sytuację energetyki rozproszonej w USA, gdzie największy wpływ na jej kształt mają władze stanowe, lokalne i federalne, oferujące szereg programów wsparcia i zachęt finansowych dostosowanych do prawa obowiązującego na danym obszarze. Kluczową rolę odgrywają standardy portfela energii odnawialnej zobowiązujące przedsiębiorstwa energetyczne do zapewnienia określonego odsetka energii odnawialnej w sprzedaży odbiorcom końcowym poprzez wykorzystanie dostępnych mechanizmów prawnych, takich jak np. net metering czy FiT. Raport prezentuje pojawiające się na rynku amerykańskim nowe modele biznesowe dla źródeł rozproszonych, które – po odpowiedniej modyfikacji – posiadają potencjał zwiększenia udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym oraz wsparcia rozwoju źródeł rozproszonych i klastrów energii w Polsce. Autorka omawia najciekawsze – jej zdaniem – rozwiązanie, jakie pojawiło się na rynku amerykańskim, jeśli chodzi o rozwój źródeł rozproszonych w lokalnych społecznościach – programy Wspólnej Energii Odnawialnej (WEO), realizowane w USA przeważnie z wykorzystaniem technologii fotowoltaicznej. WEO to model biznesowy, który w ciągu ostatniej dekady odniósł sukces, jest skalowalny i można go replikować w różnych rejonach kraju, niezależnie od odmiennych szczegółowych regulacji na poziomie stanowym. Autorka zwraca także uwagę na realizowany w Kalifornii program SOMAH w kontekście potrzeb rynku polskiego, a zwłaszcza zwalczania problemu niskiej emisji komunalnej w miastach czy wspomagania transformacji gospodarczej. Wspomina również o stosowanych w USA na coraz szerszą skalę magazynach energii.

Tekst jest elementem cyklu raportów pt. „Energetyka rozproszona na świecie: modele funkcjonowania, regulacje, systemy wsparcia, wnioski dla Polski”, którego przedmiotem jest identyfikacja oraz krytyczna analiza modeli rozwoju energetyki rozproszonej w Anglii, Danii, Francji i w Stanach Zjednoczonych, a także możliwych form współpracy interesariuszy w tym obszarze, w celu znalezienia rozwiązań (głównie dla energetyki obywatelskiej), które funkcjonują w danych krajach, na potrzeby opracowania strategii rozwoju energetyki rozproszonej i klastrów energii w Polsce, w oparciu o analizy ekonomiczne, prawne i organizacyjne.

Autorką raportu jest Ewa Winkowska. Raport liczy 133 strony. 

Praca zrealizowana w ramach projektu pt. Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)

Poprzedni artykuł Powrót Następny artykuł