Społeczne uwarunkowania rozwoju wspólnot energetycznych. Raport z przeglądu literatury międzynarodowej

Data publikacji: 1 października 2021

Zapraszamy do lektury kolejnego raportu na temat społecznych uwarunkowań w ramach projektu transformacji energetycznej. Najnowsza publikacja skupia się na kwestii wspólnot energetycznych.

Publikacja pt. "Droga do zmian. Społeczne uwarunkowania rozwoju wspólnot energetycznych. Przegląd literatury międzynarodowej" znajduje się w zakładce Raporty i publikacje. Poniżej prezentujemy wprowadzenie do dokumentu: 

Raport to podzielone na pięć część podsumowanie stanu wiedzy na temat wspólnot energetycznych. Pierwsza część publikacji skupia się na bilansie ekonomicznym inwestycji w energetykę rozproszoną z perspektywy jednostki oraz narzędziach, które ten bilans mogą poprawić. Trzeba zaznaczyć, że uwaga została skierowana przede wszystkim na subiektywną ocenę warunków finansowych przedsięwzięcia, niekoniecznie jego rzeczywistej opłacalności. Druga część poświęcona została charakterowi technologii stosowanych w ramach energetyki wspólnotowej i zmianom w zachowaniu konsumenta, jakie za sobą pociąga. Trzecia część dotyczy wiedzy i doświadczenia, jakie są konieczne do stworzenia wspólnoty energetycznej oraz zagadnieniom przywództwa w tym obszarze. Część czwarta mówi o kwestiach zaufania i kapitału społecznego oraz znaczeniu, jaki mają dla rozwoju energetyki rozproszonej. Ostatnia część została poświęcona zagadnieniom sprawiedliwej transformacji oraz ubóstwa energetycznego.

POBIERZ RAPORT

Autorką raportu jest Katarzyna Lisek z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikacja liczy 31 stron.

Praca zrealizowana w ramach projektu pt. Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER).

Poprzedni artykuł Powrót Następny artykuł