Wnioski dla Polski z duńskiego rynku energii - zapraszamy do lektury raportu!

Data publikacji: 27 listopada 2020

Prezentujemy kolejny raport na temat zagranicznych rynków energii. Tym razem został on opracowany przez ekspertów związanych z Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Raport dotyczy rozwiązań wspierających energetykę rozproszoną w Danii.

Raport "Rozwiązania wspierające energetykę rozproszoną i obywatelską w Danii” jest już dostępny do pobrania w zakładce Raporty i publikacje. Poniżej prezentujemy jego krótkie streszczenie:

Dania ma długą tradycję, jeśli chodzi o zaangażowanie finansowe społeczności lokalnej 
w odnawialne źródła energii, i jest uznawana za jednego z pionierów w tej dziedzinie. Energetyka odnawialna jest obecnie wiodącym źródłem energii w duńskim miksie energetycznym. Ze względu na dominującą rolę energetyki wiatrowej w Danii, raport skupia się głównie na rozwiązaniach prawnych i organizacyjnych oddziaływujących na ten sektor energetyki. Metodyka niniejszego opracowania obejmuje analizę dostępnych materiałów: publikacji, raportów, stron www, bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami społeczności energetycznych w różnych krajach. Celem opracowania jest identyfikacja rozwiązań prawnych o największych skutkach oraz ich omówienie, identyfikacja innych potencjalnie efektywnych rozwiązań, które jeszcze nie osiągnęły efektu skali, oszacowanie ilościowe skutków regulacji, wskazanie innowacyjnych rozwiązań z potencjałem dla rozwoju energetyki obywatelskiej. Najważniejsze wyniki to przedstawienie najbardziej efektywnych mechanizmów, najciekawszych rozwiązań i innowacji oraz modeli biznesowych. 

Tekst otwiera cykl raportów pt. „Energetyka rozproszona na świecie: modele funkcjonowania, regulacje, systemy wsparcia, wnioski dla Polski”, którego przedmiotem jest identyfikacja oraz krytyczna analiza modeli rozwoju energetyki rozproszonej w Anglii, Danii, Francji i w Stanach Zjednoczonych, a także możliwych form współpracy interesariuszy w tym obszarze, w celu znalezienia rozwiązań (głównie dla energetyki obywatelskiej), które funkcjonują w danych krajach, na potrzeby opracowania strategii rozwoju energetyki rozproszonej i klastrów energii w Polsce, w oparciu o analizy ekonomiczne, prawne i organizacyjne.

Autorem raportu jest Robert Mizieliński. Publikacja liczy 42 stron. 

Praca zrealizowana w ramach projektu pt. Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)

Poprzedni artykuł Powrót Następny artykuł